Prefabrik Yapı

Prefabrik Yapı

Piraziz, sahip olduğu tecrübe ve bilgi birikimi ile geçici ya da kalıcı şantiye yapıları, çok amaçlı yapılar( ofis, yönetim, hastane, eğitim vs) üretmektedir. 60.000m2 aylık üretim kapasitemizle 60’dan fazla ülkeye prefabrik bina ihracatı gerçekleştirmekteyiz.
Yüksek kaliteli galvanizli hafif çelik profillerin kullanıldığı ürünlerimiz, kaynaksız yapı teknolojisi (UST) ve gelişmiş yapı teknikleri kullanılarak üretilmektedir. Kullanılan malzemelerin tamamı TSE belgeli ve çoğu ISO 9001 belgeli, hammaddeler ise TSE ve DIN normlarındadır.
Müşterilerimize standart çözümleri sunmanın yanı sıra, talepleri doğrultusunda özel çözümler ve plan alternatifleri de sunmaktayız. Tek katlı binaların yanı sıra iki veya üç katlı da üretim yapılmaktadır.
Önceden hazırlanmış beton zemin üzerine monte edilen ön üretimli hafif prefabrik yapıların en önemli avantajı depreme dayanıklı ve hafif olmasıdır. Prefabrik yapıların kısa sürelerde üretilmesi ve hızlı montajı, defalarca sökülüp monte edilebilir özellikte olması tercih sebeplerindendir.

Dış cephe, iç cephe, tavan ve arakat döşemesinde kaplama malzemesi olarak HEKIMBOARD marka, çimento, silikat ve selüloz elyafdan oluşan, yüksek basınçta ve ısıda fırınlanarak üretilen fibercement levha kullanılmaktadır. Bu yöntemle levhanın ısı farklılıklarından ve iklim şartlarından deforme olması önlenmektedir. Fibercement levhaların A1 sınıfı (EN 13501-1 , CE belgeli) yanmaz malzeme sınıfında olması özellikle yangın dayanımı talep edilen projelerde, avantaj sağlamaktadır.
Yurtdışı üretimlerde malzemeler uluslararası taşıma (tır, gemi, tren veya uçak kargo) ve paketleme kurallarına uygun olarak ambalajlanmaktadır.

Kullanım Amacı

 • Prefabrik Ofis Binaları
 • Prefabrik Yatakhane Binaları
 • Prefabrik Yemekhane Binaları
 • Prefabrik Sosyal ve Ortak Yaşam Binaları
 • Prefabrik Showroom ve Satış Ofisleri
 • Prefabrik Eğitim Binaları
 • Prefabrik Sağlık Binaları
 • Prefabrik Askeri Binalar
 • Prefabrik Acil Yerleşim Binaları
 • Prefabrik ŞantiyeBinaları
 • Prefabrik WC-Duş Binaları

Hekim Sandwich Panel Sistem

Bu üretim sisteminde kullanılan duvar ve çatı panellerimiz kendi entegre tesislerimizde üretilmektedir. Hekim Panel markası ile üretilen panellerimiz sahip olduğu üstün teknik özellikleri ile binalara ekstra konfor ve dayanım getirmektedir. Her binanın, iklim özelliklerine uygun kar ve rüzgar yükleri baz alınarak, statik hesaplamaları yapılmaktadır. Bu üretim sistemi kullanılarak yapılan binalarımız tek veya iki katlı olarak projelendirilmektedir.
1250×2500 mm standart olmak üzere, 1250×3000 mm / 1250×3500 vb farklı ebatlarda da üretilebilen sandviç panellerimiz her türlü prefabrik yapı uygulamamızda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Farklı panel çeşitlerinin yer aldığı bu sistemde bizi ayrıcalıklı kılan ürünümüz dışı boyalı galvaniz sac, içi fibercement levha olan duvar panellerimizdir. İçinde yer alacak EPS/ taşyünü izolasyon malzemesi ile tamamiyle yanmaz sandviç paneller olarak detaylandırılmaktadır. Bunun dışında Sac+EPS/taşyünü+sac, fibercement+EPS+fibercement panel çeşitlerimiz de mevcuttur.
Bina üretimimizde kullanılan çatı makası, HekimTruss teknolojisi ile özel olarak tasarlanmış olup, sahip olduğu özel kesit detayı sayesinde ekstra statik yüklere dayanıklıdır.

Hekim Hafif Çelik Panel Sistem

Kaynaksız yapı teknolojisi ile yüksek standartta galvaniz yapı çeliği kullanılarak üretilen bu sistemde tek katlı, iki katlı ve üç katlı binalar yapılabilmektedir. Ön üretimin fabrika ortamında ve robot hatlarında gerçekleştirilmesi sayesinde, insan faktörü ile oluşabilecek hatalar en aza indirgenmiştir. Projelendirme sürecinde tasarımı yapılan binaya ait duvar, şase, çatı, makas ve diğer yapı bileşenleri, özel tasarımlı Hekim StructureROBOT makine hatlarında imal edilen profillerin cıvata ve somunlar ile birleştirilmesi sonucu oluşturulur. Hekim Çelik Karkaslı Panel ebatları 1250×2500/3000/3500 olabilir. Panellerin iç ve dış yüzey kaplamalarında boyalı galvaniz sac veya fibercement kullanılmaktadır. Yine müşterimizin talebine göre EPS, camyünü veya taşyünü izolasyon malzemeleri ile binanın ısı yalıtımı sağlanmaktadır
Çelik karkas yüzey kaplamalarında, istenmesi durumunda A-1 sınıfı yanmaz fibercement malzemesi de kullanılmaktadır.

Hekim Yerinde Kaplamalı Hafif Çelik Sistem

Hafif çelik yapı teknolojisi, yapı elemanlarının galvanize çelikten, soğuk şekillendirme yöntemiyle üretildiği bir yapım sistemidir. Strüktürel tasarımı gerçekleştirilen bina detayları, bilgisayar desteğiyle makinaya aktarılır ve özel tasarımlı Hekim Structure Robot hatlarında şekillendirilir.
Proje uygulamasının yapıldığı coğrafyaya özel çelik karkas tasarımlarının gerçekleştirildiği sistemde, binaya ait duvar, şase, çatı, makas ve diğer yapı bileşenleri, özel tasarımlı Hekim StructureROBOT makine hatlarında imal edilen profillerin cıvata ve somunlar ile birleştirilmesi sonucu oluşturulur. Şantiye ortamında montajı gerçekleştirilen karkas sisteminin ardından, üretimleri entegre tesislerimizde gerçekleştirilen Hekimpor Teknolojisi ile hafif çelik yapıların yalıtım detayları, tamamen doğal malzemelerden üretilen çevre dostu, A-1 sınıfı yanmaz, her türlü iklim şartlarına dayanıklı ve üstün özelliklere sahip Turksiding ve Hekimboard markalı Fibercement Teknolojisi ile yüzey kaplama montajı yapılmaktadır.
Bu sistemin en önemli avantajları aşağıda belirtilmiştir.

 • Uzun ömürlü, sağlam ve güvenlidir.
 • Yüksek ses, ısı ve su yalıtımı sağlar.
 • Ön üretimi fabrikada gerçekleştirilen yapım sistemi, hatasız ve hızlı üretime imkan sağlar.
 • Esnekliği ve hafifliği sayesinde daha verimli deprem performansı sağlar
 • Tasarımda esneklik ve estetik çözümler sunar
 • Montaj kolaylığı sayesinde inşaat süresini kısaltır.
 • Daha temiz bir şantiye ortamına imkan verir.
 • Galvanize çelikten imal edilen yapılar korozyona ve paslanmaya dayanıklıdır.
 • Çevre dostudur.
 • Uygun maliyetlidir.
 • Yapım sistemindeki standardizasyon kalite ve malzeme fiyatlarında istikrar sağlar.
 • Geri dönüşümü en fazla olan yapı malzemelerindendir.