Prefabrik

Prefabrik

Ön imalatlı hafif prefabrik yapılar önceden hazırlanmış beton taban üzerine monte edilir. Sistemin çelik yapı olması ile prefabrik yapıların en büyük avantajı, depreme dayanıklı ve hafif olmasıdır.
Prefabrik yapıların kısa müddette imal edilmesi ve hızlı montaj sağlaması, defalarca sökülüp tekrar kurulabilir özellikte olması, bu yapılara olan seçenek sebebini artırmaktadır.
Prefabrik binalar istenilen ölçüde ve dizaynda üretilmektedir. Yapılar tek katlı olabildiği gibi iki veya üç katlı da üretilebilmektedir. Ürün sevkiyatları kamyon, tır, gemi, yük konteyneri, tren veya kargo uçakları ile yapılabilmektedir. Fibercement levhalı panel sistem yapıların yüklemesi ve indirilmesi için vinç gerekmez. Fibercement bulonlu Tip bina ve Sac panel sistem binalarda vinç gerekmektedir. Yurtdışı imalatlarda malzemeler uluslararası taşıma ve paketleme kurallarına uygun olarak ambalajlanmaktadır.
Prefabrik binalar elektrik tesisatı, sıhhi tesisat, boya, cam dâhil teslim edilebildiği gibi, elektrik tesisatı, sıhhi tesisat, boya, cam hariç şekilde teslimat da yapılabilir. Kullandığımız malzemelerin tamamı TSE belgelidir ve çoğu ISO 9001 belgelidir. Kullandığımız hammaddeler TSE ve DIN normlarındadır.
Prefabrik yapılarda ve konteynerlerde dış cephe, iç cephe, tavan ve ara kat döşemesinde kaplama malzemesi olarak kullandığımız fibercement levha/HEKIMBOARD marka çimento, silikat ve selüloz elyaf dan oluşmuş olup, yüksek basınçta ve ısıda fırınlanarak üretilmektedir. Bu yöntemle levhanın ısı farklılıklarından ve iklim koşullarından deforme olması önlenmektedir.

Prefabrik Nedir?

Prefabrik kelimesi İngilizceden dilimize girmiş, “prefabricate” yani “parçaları önceden hazırlamak” anlamına gelmektedir. Prefabrik parçalarının fabrikada hazırlanarak, montaj edildiği yere bu parçaların nakil edilmesiyle, o bölgede daha önceden planlandığı şekilde parçaların birleştirilerek montajının yapılmasından sonra ortaya çıkan yapıdır. Prefabrik ile tek katlı veya çok katlı yapılar inşa edilebilmektedir. Prefabrik ile ev – evler, sosyal tesisler, okullar, şantiye yapıları, hastane, kamp alanı, havuz ve bilumum alanlar inşa edilebilir.

Prefabrik Yapılar ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

+ Prefabrik Yapıları Türkiye’nin her yerine yapabiliyor musunuz?
Evet.
+ Binaların yapılaması sırasında ruhsat gerekli mi?
Binanın kurulacağı mevki belediyeye bağlı bir yerde ise ruhsat gereklidir.
+ Ruhsatı kim alıyor?
Ruhsat ve yasal izinleri tarafınızdan alınmalıdır. Ruhsat almadan önce mimami proje, elektrik ve sıhhi tesisat, mekanik planı ve zemin etüdü müşteriye aittir.
+ Hayalimdeki yapıyı uygulamasını yapabilir misiniz?
Hayalinizdeki yapı bizim standart aks ölçülerimize uyduğu sürece yapılabilir.
+ Prefabrik konutlar sadece yazlık amaçlı mıdır?
Prefabrik konutlar 4 mevsim kullanıma olanak sağlayacak bir yalıtım sistemi ile dizayn edilmektedir. Tüm iklim şartlarına uygun yapı üretilebiliriz. Prefabrik Yapı’nın kurulacağı yerin iklim özelliklerine göre üretim yapmaktayız.
+ Wc ve banyolarda seramik uygulanabilir mi?
Beton yapılarda uygulanan tüm uygulamalar Prefabrik Yapılarda da uygulanabilir. Wc, Duş, Banyo ve Mutfak seramik de kullanılan elastik özelliği yüksek yapıştırıcılardan seçilir.
+ Duvara pano asabilir miyim?
Prefabrik Yapıların duvarı panel sistem olduğu için, çivi yerine vida ile yapabilirsiniz.
+ Prefabrik evimin boyasını kendim yapabilir miyim?
Beton yapılar gibi prefabrik yapınızı kendinizde çok rahat boyayabilirsiniz.
+ Prefabrik konutlar yapının net kullanım alanını azaltır mı?
Hayır azaltmaz. Aksine taşıyıcı sistemi beton olan bir yapıya oranla %10 net alan kazanımı sağlar.
+ Soğuk bölgeler için öneriniz nedir?
Dış duvarların kalınlaştırılması, duvar yalıtım malzemesinin, yapılacak olan bölgenin ısı değer katsayılarına göre belirlenmesi. Tavan izolasyonun kalınlaştırılması, bina dışına ilave kaplama yapılması ile(siding, mantoluma vb. ) yapının izolasyonu artırılmış olur.
+ Prefabrik Binanın kullanım süresi nedir?
Prefabrik binalarımızın ana malzemesi …. dır. Dış doğa şartlarına karşı ….. yıl garanti vermekteyiz.
+ Montaj şehir dışında yapılacaksa ne yapacağız?
Prefabrik yapıların şehir dışı montajlarda, montaj ekibinin konaklama ve yemek bedellerinin müşteri tarafından karşılanmaktadır.
+ Teslim süreniz nedir?
Ortalama 100m² tek katlı bir bina iş yoğunluğuna bağlı olarak 2-7 gün arasında imalatı tamamlanarak sevke hazır hale getirilir. Toplam montaj süresi hava şartlarına bağlı olarak 4-6 gün içerisinde tamamlanır.
+ Ödeme nasıl yapıyoruz?
Sözleşme tarihi itibariyle toplam tutarın %40’ı nakit olarak teslim edilir. Kalan bakiye sözleşme tarihi itibariyle 30 ve 60 gün vadeli çek olarak tahsil edilir. Alternatif ödeme planları karşılıklı görüşülebilir.
+ Prefabrik binaların nakliyesini hangi araçlarla yapabilir?
Prefabrik binaların nakliyesi; kamyon, tır, gemi, tren veya kargo uçakları ile yapılmaktadır. Ortalama 7m ahşap kaslı bir kamyon 90m2 prefabrik bina malzemesi alır. Ortalama toplam ağırlık 7-9 ton arasında değişir.
+ Aldığımız bina daha sonradan sökülüp başka bir yere kurulabilir mi?
Evet kurulabilir. Sadece söküm takım maliyeti, yeniden boya maliyeti oluşur. Yapılarda istenildiği takdirde tadilat mümkündür.
+ Prefabrik konutların çevreye ve insana herhangi bir zararı var mıdır?
Kesinlikle yoktur. Kullanılan tüm malzemeler TSE şartlarına uygun olarak üretilmektedir.
+ Depreme dayanıklılık açısından prefabrik konutların durumu nedir?
Prefabrik konutlar, 1. deprem bölgesi şartları göz önünde bulundurularak üretilir. Yapı elamanları birbirlerine vida ve cıvatalarla bağlandığından deprem esnasına yapının esnemesiyle yıkılması önlenmiş olur.
+ Boya rengini kendim seçebilir miyim? Yoksa sabit bir renk mi vardır?
İstediğiniz bir rengi seçebilirsiniz.
+ Prefabrik bina zeminde nereye ve nasıl monte edilir?
Ön üretimli hafif prefabrike yapılar önceden hazırlanmış beton üzerine montaj esnasında çelik dübellerle yapılmaktadır. Böylece bina ile beton birlikte hareket etmektedir.